KONTAKTNÍ FORMULÁŘ
Odeslat

Doplňky stravy vs. léčivé přípravky

Doplňky stravy nesmí zdraví ohrozit, nemají léčebný, podpůrný ani preventivní účinek! Na českém trhu jsou v nabídce asi čtyři tisíce doplňků stravy. Před uvedením na trh nepodléhají posuzování bezpečnosti, účinnosti a kvality stejně jako je tomu u léčivých přípravků. Orientace v nepřeberné nabídce přípravků je čím dál tím složitější nejen pro laickou veřejnost, ale i pro odborníky. Proto je na nás, abychom se řídili rozumem a ne doporučením z reklam.

 

Není doplněk jako doplněk

Během nákupu doplňků stravy (potravinových doplňků) je vždy nutná obezřetnost! Tyto přípravky dnes můžete koupit jak v lékárnách tak v supermarketech a obchodech, na benzínkách, fitcentrech ale i v drogeriích. Kladete si otázku proč být obezřetný? Přestože jsou dostupné v lékárnách na jednom místě společně s léky neznamená to, že jsou svými účinky či účelem shodné. Důvodem je, že doplňky stravy nemusí splňovat schvalovací kritéria na rozdíl od léčivých přípravků. Tyto informace se většinou k zákazníkovi nedostanou a ten jim věří stejně jako lékům. Je tedy nezbytně nutné rozlišovat léky od doplňků stravy a neočekávat od nich stejné účinky. Navíc bychom měli dělat rozdíly mezi jednotlivými výrobci a vyhledávat kvalitu.

Tabulka rozdílů


Doplněk stravyLék
Účel použitíKoncentrovaný zdroj živin nebo jiných látek, jejichž účelem je doplňovat běžnou stravu. Na obalu doplňku stravy nesmí být uvedena tvrzení o léčebných, preventivních vlastnostech doplňku.Látka nebo kombinace látek s léčebnými či preventivními vlastnostmi.
Schvalovací procesNejsou schvalovány, výrobce či dovozce má pouze informační povinnost vůči Ministerstvu zdravotnictví ČR, kam musí před prvním uvedením na trh zaslat text české etikety doplňku stravy; před uvedením na trh není výrobce povinen ověřovat účinnost či bezpečnost doplňku stravy.Léky musí před uvedením na trh projít schvalovacím řízením (registrací), v tomto procesu se hodnotí účinnost, jakost a bezpečnost přípravku, výrobce předkládá toxikologické a farmakologické zkoušky, klinická hodnocení atd.
Způsob prodejeUžívání není vázáno na lékařský předpis, doplňky stravy jsou volně prodejné.V oprávněných případech je s ohledem na látky obsažené v léku jeho užití vázáno na lékařský předpis, tzn. pacient jej získá pouze na základě doporučení lékaře.
DostupnostDoplňky stravy se dají sehnat v lékárnách, v běžných obchodech s potravinami, v drogériích atd.. Často se doplňky stravy distribuují i formou prezentačních akcí.Léky mohou být vydávány pouze v lékárnách, prostřednictvím jejich internetových nabídek nebo u prodejců vyhrazených léčiv.
Požadavky na prodávajícíhoZákonem není nijak vymezena odborná způsobilost personálu prodejen doplňků stravy.Léky mohou vydávat jen osoby stanovené zákonem (farmaceuti, farmaceutičtí asistenti, prodejci vyhrazených léčiv).
Prodej prostřednictvím internetových stránekDoplňky stravy jsou často prodávány   prostřednictvím Internetu, i internetový prodejce je provozovatelem potravinářského podniku.Zásilkový prodej léků může provozovat pouze schválená „kamenná“ lékárna, prostřednictvím zásilkového (internetového) prodeje lze prodávat jen léky bez lékařského předpisu.
Jednoznačné povinné označení na obaluKaždý doplněk stravy musí být označen slovy „​doplněk stravy".

Každý lék musí být označen registračním číslem SÚKL, případně Evropské lékové agentury.

Zdroj: http://www.olecich.cz/encyklopedie/jaky-je-rozdil-mezi-lekem-a-doplnkem-stravy

Jak je v praxi rozeznat

Nenechte se zmást. Triky a postupy marketingu jsou velmi zavádějící.

Lék:

Na obale najdete registrační číslo lékové agentury. Příklady:

  • Reg. číslo: 93/106/93-C
  • reg.Č: 69/0134/00-S
  • Reg.č.: 07/148/78-C
  • Č.reg.: 42/101/74-C

Doplněk stravy:

Musí na svém obale nést nápis: „Doplněk stravy". Někdy může být přítomno číslo HEM.

Zamyšlení nad názvem

Doplněk stravy nebo potravinový doplněk? Sám název napovídá, že jde o doplnění stravy nikoliv o léčení, jak se nám může zdát. Jde tedy o drahé vylepšení stravy. Lidé, kteří nad problematikou přemýšlejí si raději připlatí za kvalitní zdroje potravinových surovin, než aby se dokrmovali potravinovými doplňky.

Co (ne)přinášejí doplňky stravy

  • domnělé rychlé řešení zdravotního problému
  • finanční nákladovost
  • nejistota kvality
  • nejistota bezpečnosti
  • nejistota účinnosti
  • vliv na celkové zdraví