KONTAKTNÍ FORMULÁŘ
Odeslat
ČLÁNKY

Zdraví - čemu chceme věřit?

Žijeme v iluzi krásy, zdraví, výkonnosti, bohatství... V dnešní době není prostor pro ošklivost, nemoc, nevýkonnost a chudobu. Na jedné misce vah je zdraví a na druhé je nemoc. Staly se běžnými obchodními artikly. Avšak nejde o trvalé a neměnné stavy, jde o procesy. Každou vteřinu přechází naše tělo z jednoho stavu do druhého. Musíme se hodně snažit, abychom si udrželi zdraví nebo nemoc. Pamatujme na to, že nefunguje návštěva speciálního obchodu a zakoupení balíčku s lákavým nápisem "zdraví". Pro udržení funkčního těla buďme aktivní my sami.

 

Rádi věříme mýtům a pohádkám

Žijeme v iluzi. Někteří jsou ošáleni dobrovolně, ale mnozí zcela nedobrovolně. S iluzí se nesetkáváme pouze v oblasti financí, politické sféry, potravin, krásy ale i ve zdravotnictví. Naučili jsme se věřit nesmyslům. Z médií i od odborníků jsme uvěřili, že zdraví je jednou z obchodních komodit. Každý den jsme o tom přesvědčováni. A není to tak složité, protože chceme uvěřit. Navíc raději zavíráme oči, abychom neviděli, že nám lhali. Nechceme připustit sami sobě, že jsme naletěli a dokonce mnozí zdravotničtí pracovníci přistoupili na snazší cestu víry v pohádky.

Mám peníze, zdraví si koupím

Na každém rohu nalezneme sliby týkající se navrácení ztraceného zdraví, ale uvědomme si, že jde jen o mámení, o pozlátko, které se na první pohled nádherně lákavě třpytí, ale jeho kvalita a hodnota jsou velmi nízké.

Zaručené a rychlé postupy navrácení zdraví” - takovým se vždy obloukem vyhýbejte. Jde např. o nové doplňky stravy, efektivní redukční diety, bodybuilding, plastickou chirurgii a funkční detoxikační programy. Výše jmenované mají svá opodstatnění, ale jen tehdy, jsou-li zakomponovány do celku, tedy uvědomělého smýšlení nejen o zdraví a těle, ale i o společnosti a přírodě. Pokud je vytrhneme z kontextu nemůžeme od nich očekávat trvalou a udržitelnou pomoc.

“Věřme své intuici a vnitřnímu rozumu.”

Rychlé řešení zdravotního stavu nemívá dlouhodobý efekt. Často tím docílíme opačného efektu, který se projeví až po letech, avšak novou situaci si s historií našeho počínání nespojíme. Jste teď mladí, držíte přísné a restriktivní diety (dle krevních skupin, dělená strava atd.), které nejsou pro tělo přirozené. Nechceme si připustit, že tím tělo extrémně trpí a strádá. Jako mladí a zdraví si to můžeme dovolit, ale jako staří a nemocní nikoliv. Je to tedy pro náš organismus vhodné?

Nejrůznější diety ovlivňují vstřebatelnost vitamínů, chybí dostatek minerálů a základních stavebních kamenů pro obranyschopnost organismu. Místo skvělého výsledku a nadšení nás trápí pocity méněcennosti, sebeopovrhování a sebekritika. Ale přemýšlejme...10 kg dolů z nás neudělá lepšího člověka!

“Vnitřní krásu v sobě máme všichni, tak ji neskrývejme a začněme spolu komunikovat.”

Zdraví i nemoc jsou procesy

Zdraví stejně jako nemoc nejsou statickými a neměnnými stavy. Jde o nikdy nekončící procesy nastolování rovnováhy. Každé žijící tělo, nejen to lidské, touží po životě. Tělo se snaží o vyvážení a harmonizaci. Dokonce i v nemoci se snaží najít harmonii a rovnováhu své existence za konkrétních podmínek. Živé tělo je neuvěřitelně odolnou bytostí, která má mnoho kompenzačních mechanismů. S poškozováním, úrazy a nemocemi si dokáže poradit. Míra, kdy jeho obranné a opravné mechanismy povolí je velmi vysoko.

Nevěřme líbivým slibům o zdraví. Nenechejme se děsit nemocí, protože nejovlivnitelnější člověk je ten, který se bojí. Tělo je vždy ve stavu někde mezi. U někoho je více vychýleno na jednu nebo na druhou stranu. Ale co je vlastně v reklamách nabízeno? Zdraví? A co to tedy znamená? Pro každého je to něco jiného.