KONTAKTNÍ FORMULÁŘ
Odeslat
ČLÁNKY

Štítná žláza! Jak správně užívat léky nalačno?

Věnujte pozornost správnému užívání léků nalačno (lék na štítnou žlázu v kombinaci s lékem na překyselený žaludek)! Zlepšíte tím efektivnost vaší léčby. Na základě lepších výsledků léčby vám lékař bude moci snížit dávkování, dále do svého těla budete přijímat méně chemie a v konečném důsledku i ušetříte. Léky, které jsou nevhodně užívány, se dostatečně nevstřebávají v zažívacím systému a tudíž ani správně nemohou působit.

 

Jak správně užívat levothyroxin?

V tomto článku naleznete návod, jak správně léky užívat, aby byl zajištěn jejich maximální účinek, pro který vám byl lék předepsán. Dnes se budeme věnovat léku na štítnou žlázu (levothyroxin), jehož frekvence předepisování v současné době má rostoucí tendenci. Častěji je tento lék předepisován ženám. V současné době je v České republice k dostání pod komerčními názvy Euthyrox a Letrox v mnoha sílách 50 μg - 200 μg.

Levothyroxin užívejte 1 hodinu před snídaní a zapíjejte pouze čistou vodou!

Účinná látka levothyroxin je syntetickým hormonem štítné žlázy a pro jeho dokonalé vstřebání a účinek je bezpodmínečně nutné užívat tento lék pravidelně nalačno, tedy 1 hodinu před jídlem a ostatními léky, nebo až 2 hodiny po jídle a lécích! Zapíjejte vždy pouze čistou vodou, ostatní nápoje (voda s citrónem, džusy, čaje, káva, mléko) silně snižují vstřebatelnost léku.

Levothyroxin je užíván v opravdu malých dávkách -mikrogramech [μg] - a proto je účinek citlivý na jeho správné užívání. Pokud jej budete užívat nesprávným způsobem, odpověď organismu na vaši léčbu nebude dostatečná, což se projeví na výsledcích laboratorních vyšetření. Lékař vám bude zbytečně předepisovat vyšší dávky hormonu, když by jen stačilo začít lék správně užívat.

Co dělat, máte-li užívat ráno více léků nalačno?

V praxi se denně setkávám s příkladem špatného užívání kombinace léků na štítnou žlázu (levothyroxin) a léku na bolesti žaludku/překyselený žaludek/pálení žáhy, tedy skupina inhibitorů protonové pumpy (PPI) - omeprazol, esomeprazol, pantoprazol, lansoprazol atd. Komerčními názvy nejčastěji: Helicid, Emanera, Lanzul, Nolpaza, ...

Levothyroxin užívejte večer před spaním 2 hodiny po jídle, omeprazol užívejte ráno 1 hodinu před snídaní event. ostatními léky. Oba léky zapíjejte čistou vodou.

Oba typy léčiv je nutné užívat nalačno, ale chybou je užít je najednou ráno 1 hodinu před jídlem. Bohužel z interakčního hlediska nelze tyto léky užít najednou ráno 1 hodinu před snídaní nebo ostatními léky. Při této kombinaci je nutné zvolit speciální postup:

  • lék na štítnou žlázu (levothyroxin) užívejte pravidelně a bezpečně večer před spaním (2 hodiny po posledním jídle), zapijte čistou vodou
  • lék na žaludek (např. omeprazol) užívejte ráno 1 hodinu před jídlem, zapijte čistou vodou

Máte pravidelně užívat léky, které vám byly doporučeny užívat nalačno? Bohužel problematika vstřebávání léčiv je složitá a pro vás možná i omezující, avšak výše uvedené pokyny dodržujte, protože mají vliv na celkový pozitivní účinek zvolené léčby.

Reference

  • SÚKL Euthyrox [online ][cit.28.2.2016]
  • SÚKL Letrox [online ][cit.28.2.2016]
  • SÚKL Helicid [online ][cit.28.2.2016]
  • Interakční akademie INFOPHARM [cit.28.2.2016]