KONTAKTNÍ FORMULÁŘ
Odeslat
ČLÁNKY

Psi - vstup (ne)POVOLEN 2. část

V současnosti se rozmáhá nekoordinovaný pohyb psů po nejrůznějších společenských místech. Narazíte na ně v obchodech, v lékárně i v kavárně. Je však tento rozmar některých majitelů psů vítán? V této části nastíníme zdravotní rizika chovu psů, která si mnoho lidí nechce připustit.

 

Psi v lékárně

V současnosti majitelé psů vstupují se svými psími přáteli i na místa, kde to není hygienicky únosné a bezpečné. Pohyb psů v restauracích, lékárnách, obchodech atd. překračuje míru tolerance mnohých lidí. Ať jsou psi malí či velcí, hodní nebo agresivní, nikdy se nesmí pohybovat v místech, která z hygienického hlediska splňují určité normy. Avšak v praxi v České republice je naráženo na aroganci majitelů psů nebo pouhé nepochopení, že ne všem je jejich psí miláček příjemný.

Kupříkladu lékárna je zdravotnické zařízení, které musí splňovat hygienické směrnice. Jak je možné, že pejskaři vstupují do lékárny se svými psi? Proč jim to nepřijde zvláštní? Chodí se psy i do ordinace svého praktického lékaře? Nejde o to, zda je váš pes čistotný nebo ne. Ve zdravotnickém zařízení se běžně pohybují lidé, kteří mají sníženou imunitu, nebo mohou trpět alergiemi a fóbiemi, proto není přípustné, aby se jakákoliv zvířata pohybovala v těchto zařízeních. Proč mít jiná kritéria pro psy, pro hady nebo myši? Krásní jsou všichni, ale do zdravotnického zařízení péče poskytované lidem nepatří ani jeden z nich.

Můj pes je čistotný!

Dalším nepřípustným místem jsou restaurace a stravovací zařízení, kde ne všichni hosté ocení hravé dovednosti vašeho pejska a jeho přítulnost. Respektujeme však stravovací zařízení, která jsou označená a psy vítají. Jinak se stává, že se psi po restauraci volně pohybují a loudí jídlo u jiného stolu aniž by si ho majitel přivolal k sobě. Vychovaný pes, který zná přesná pravidla, nesmí obtěžovat. Jak se tedy zachovat u nezodpovědného pejskaře? Personál restaurace si většinou nedovolí, i když by měl, majitele psa upozornit, aby psa nechal za dveřmi, proto bychom měli o nápravu požádat majitele psa my sami. Psi sedící svým paničkám na klíně, nebo opírající se o stůl nevyvolávají příjemné pocity u ostatních hostů kaváren. Alespoň na veřejnosti dodržujte kulturu stolování! 

Můj pes nekouše!

Nejde tolik o to, zda váš pes kouše nebo ne, ale jsou situace, kdy ostatní lidé neočekávají psí packy a ocásky pod svými nohami. Při jízdě dopravním prostředkem se může stát, že cestující omylem stoupne na psa, o kterém nevěděl, což vyvolá zcela normální obranný reflex a následné kousnutí. Je nutné řešit takové situace a konflikty? Žádný náhubek psovi ještě neublížil. Je to ochrana jak pejskaře, tak cestujícího.

Proč vidí ‪‎Lekvita psy ve veřejných místnostech jako problém? 

  • individuální strach ze psů (trauma)
  • ‪‎alergie na srst a roztoče
  • nebezpečí pokousání (není módní nosit náhubky - "ten můj nekouše")
  • vnější parazité (blechy, všenky, zákožka, klíšťata, ...)
  • vnitřní parazité (škrkavky, tasemnice, měchovci, ... )
  • znečištění prostor exkrementy
  • znečištění oblečení
  • nedodržování základních pravidel mezi pejskaři

Pes zdrojem parazitů

Ať se nám to líbí nebo ne, psi jsou zdrojem vnitřních i vnějších parazitů. Zodpovědní chovatelé je pravidelně odčervují a odstraňují jejich zevní parazity jak nejlépe dovednou. Mezi známé parazity patří klíšťata, blechy, tasemnice, škrkavky, měchovci a svalovci.

Blechy

Životní cyklus blechy je poměrně složitý stejně tak jako jejich likvidace. Upozorňujeme, že nejde pouze o okem viditelné skákající dospělé jedince, ale především o larvy, které běžně nepozorujeme. Jedna samička blechy klade až pět set vajíček. Nejčastější výskyt larev je v nejbližším okolí zvířete, tedy v pelíšku nebo v noře, proto je nutné především tam zaměřit své snahy o likvidaci bleší populace. Snadnější boj je proti dospělým jedincům blech, kteří se nejvíce vyskytují na hostiteli, avšak marné snahy chovatelů, kteří jsou zaměřeni ve svém boji jen proti dospělým jedincům blech.

Vnitřní parazité

Mnohé zdroje zdravotních problémů nejsou vyjasněny. Současná medicína zcela přehlíží dlouhodobé a vážné zdravotní potíže způsobované právě vnitřními parazity jako jsou tasemnice, motolice, škrkavky, roupy a další. Projevy nákazy jsou různé, neurčité, chronické, obtěžující a prý nevyléčitelné...
Pes je jednoznačný přenašeč a hostitel parazitů, my příjemci a další přenašeči. Je prokázáno, že jsme plní vnitřních parazitů, ale stále odčervujeme jen ty čtyřnohé přátele. Respektujte hranice ostatních lidí a pravidla hygieny nejen té své.

Zodpovědnost a respektování pravidel

Je zcela běžné, pokud se chceme účastnit nějaké aktivity nebo být součástí určité skupiny, musíme přijmout pravidla dané skupiny. U pejskařů to tak zřejmě neplatí. Majitelé psů bývají často bezohlední nejen k ostatním, ale i ke svým psům, které vystavují riziku. Chov zvířat spadá pod zákon č. 166/199 Sb., o veterinární péči. Pokud chceme řídit automobil, také se musíme řídit pravidly nejen silničního provozu.

Psi mohou vstupovat na místa, kam nepatří! Jak je to možné?! Kdo to povolil jejich majitelům?

Mezi jasná pravidla patří placení poplatků za psy a uklízení jejich výkalů. Sami si odpovězte na otázku, jak zodpovědně odvádíte tyto poplatky a jak jste spokojeni s čistotou veřejných prostranství! Máte pocit, že některá města mrhají financemi? Jak bylo uvedeno ve zpravodaji 5plus2.cz pro Prahu: "Městské části ročně posbírají desítky tun psích "hovínek". V rozpočtu městských částí pak psí hovínka zanechají pořádnou díru". Nelíbí se vám to? Je potřeba začít u sebe.

Pejskaři nadřazují práva svého psa nad práva ostatních lidí.

Jaký pán, takový pes

Jsou však i mnozí chovatelé, kteří jsou zodpovědní a respektující ostatní občany. Uvědomují si pravidla a dbají na výchovu a kladný vztah ke svému psovi. Věříme, že tito chovatelé budou skvělým příkladem pro majitele, kteří si neuvědomují následky nezodpovědného chovu zvířat.

Reference