KONTAKTNÍ FORMULÁŘ
Odeslat
ČLÁNKY

Psi - vstup (ne)POVOLEN 1. část

V rámci zdravotní prevence je velmi důležité zmínit aktuální téma a tím jsou dohady mezi majiteli psů a jejich odpůrci. Nechceme stranit ani jednomu z těchto dvou táborů, ale zamyslet se nad přínosem chovu psů a možnými zdravotními riziky. V první části rozebereme psychologický vliv psů.

 

Pes psycholog

Jak je známo, pes je věrným přítelem člověka. Pes nahrazuje mnohým lidem přítomnost lidí a větší společnost. Někteří lidé se před společností uz avřeli. Poznali však, že samota není optimální, proto hledají porozumění u svých čtyřnohých psích přátel. Avšak i přes pozitivní psychologickou pomoc psa se takový člověk čím dál více uzavírá do sebe, minimalizuje kontakt s lidmi a fixuje se na psa. Pes je velmi empatická živá bytost, dokáže vycítit pocity svého pána a stát po jeho boku. 

Neumí-li člověk řešit mezilidské vztahy, obrací se ke svému oblíbenému zvířeti.

Pozitivní vliv psů na psychologii člověka je znám již dlouhou dobu. Canisterapie je léčebný kontakt psa a člověka. Pes dokáže svou bezelstností vyvolat dobrou náladu. Jde vlastně o psí psychology, kteří beze slov dokáží změnit pocity.

Psi jsou vynikajícími pomocníky starších lidí při rozvoji psychosociálního zdraví. Senioři si s nimi povídají, žijí s nimi v jedné domácnosti a navazují díky nim sociální kontakty, o nichž si myslí, že je jinak nenajdou.

Pes je vděčný, nelže, neodporuje a prakticky vše si nechá líbit.

Pro mnohé je pes přímou spojkou s přírodou a pohybem, bez níž by si lidé často těžko hledali cestu. Vyžaduje alespoň určitou míru aktivity a je důvodem vyjít ven za jakéhokoliv počasí. Je vítaným společníkem pro pohyb.

Častým vysvětlením, proč si mladí lidé pořizují psa, je, aby si dříve než se sezdají a založí rodinu ověřili, jak jim půjde společné soužití, komunikace a řešení povinností. Toto považujeme za velmi sobecký čin, protože z pohledu těchto lidí je pes jen hračkou, která buď jejich zacházení vydrží, anebo ne.

Miláčku: "Pořídíme si psa na test!"

Avšak pro malé děti je kontakt se psem mnohem hlubší a citlivější. Dítě si vytvoří vztah k živé bytosti a naučí se jí porozumět, pečovat o ni a naslouchat jí.

Přehnaná péče je zrcadlem

Luxus pro psy není přirozenou součástí jejich života. Psí byznys dosahuje obrovských obratů díky ochotě lidí utrácet za nesmyslné psí věci a služby. Takový člověk svého psa nebere jako živou bytost, ale jako svou hračku. Pes je v této roli ponižován. Lidé se na psi silně fixují, protože jim nahrazují odrostlé děti, přátele i životní partnery. Majitelé psů tímto chováním dávají najevo svou touhu být vyslyšeni, přejí si dostávat také takovou péči, jakou oni dávají svému psovi.

Zoufalé volání duše o pomoc, vyslechnutí a porozumění.

Odstranit psychický blok

Pokud člověk nechce nebo se domnívá, že neumí žít život s lidmi, utíká od nich a hledá společnost alespoň u zvířete. Nikdo nechce být sám! Řešením této situace je najít blok v psychice, vyřešení jeho příčiny, jeho odstranění a návrat ke společnosti.

Pejskaři a vztah ke zvířatům

Myslíte si, že jsou pejskaři tak obrovští milovníci zvířat, za které se vydávají? Ne, většinou nejsou. Na otázku: "Jste vegan nebo vegetarián?" většina odpoví: "Ne". Milují jen svého psa, se kterým jsou v jedné domácnosti. Považují ho za svou rodinu, ale k  ostatním zvířatům a živým bytostem chovají chladný vztah.

Pejskaři často nadřazují práva svého psa nad práva ostatních zvířat.

Změňme to! Chceme-li respektovat přírodu a zvířata taková jaká jsou, je vhodným směrem vegetariánství a veganství. Není logické nadřazovat práva psa nad práva jakéhokoliv jatečného zvířete, jen proto, že prý maso potřebujeme. Jde o dva velké omyly. Jakákoliv mláďata jsou stejně roztomilá jako štěňata. Víte z čeho jsou psí granule, na něž je tak úžasná televizní reklama? Psí granule bývají vyráběny kromě sóji a chemie z pomletých právě vylíhnutých kohoutků, kteří se nehodí pro drůbežářský průmysl. A navíc vegetariáni jsou mnohem zdravější nežli lidé konzumující pravidelně maso a mlékárenské výrobky. Nechybí jim ani bílkoviny ani jiné vitamíny díky pestré a zajímavé stravě plné chutí.

Reference