KONTAKTNÍ FORMULÁŘ
Odeslat
ČLÁNKY

Proč máme problémy s koleny a zády?

autor: Radek Přibyl

Proč se spoléhat na ortopedické chirurgy a výměny kloubů? Již mnoho mladých lidí navštěvuje ortopedy, aby jim pomohli od bolesti přetěžovaných kloubů. Toto přetěžování vzniklo neúměrnou zátěží při nárazových sportech jako je běh, tenis, squash, skoky apod.

 
Autor článku
Radek Přibyl
akreditovaný fitness instruktor
www.fitlektor.cz

V poslední době mne tato otázka více a více trápí, a nejen u mých klientů. Tato dvě klíčová místa na našem těle mají velkou funkčnost pro náš aktivní pohyb, a tím nemyslím jen sport.

Je pravdou, že velkou mírou je to zapříčiněno komplexním chřadnutím naší svalové kostry, která není zpevňována harmonicky. Proto se do některých míst přenáší velká koncentrace tlaku a tato místa pak kolabují.

Právě kolena jsou na řadě jako první, protože nesou skoro celé tělo. A ze zkušenosti v praxi vím, že tyto problémy nemusí mít jen lidé s věkem nad 30 let. Častěji a častěji se setkávám s lidmi mladými, jejichž kolena kvalitou funkčnosti odpovídají věku o desítky let vyššímu.

Minimální pevnost vnitřních stehenních svalů má největší podíl na problémech se stabilitou kolen, protože se malou měrou zapojují při běžném pohybu.

U zad, respektive hlavně v oblasti beder, mají negativa bohužel více aspektů. To hlavní – oslabené svalstvo břišní, oslabené sedací a bederní svaly. Ve velké míře ke všem těmto problémům velice intenzivně přispívá i zkrácení svalů v přilehlých částech těla.

Dnes a denně zjišťuji, že správné protahování svalů téměř žádný člověk nejen že nedělá, ale hlavně, bohužel, ani neumí.