KONTAKTNÍ FORMULÁŘ
Odeslat
ČLÁNKY

Nefunguje portál pro e-recepty

Na základě předběžného opatření Městského soudu v Praze došlo k zásadním změnám, které se přímo dotýkají pacientské veřejnosti. Jde o další výsměch a aroganci ze strany SÚKL směrem k pacientům, lékárnám i lékařům. Největší potíže budou mít opět jen pacienti. Nelze předepsat elektronický recept ani léčebné konopí, navíc nelze vydávat Panadol Plus Grip, tbl. Některé užitečné služby pro lékárny přestaly fungovat. Místo rozvoje a pokroku jen ostuda a další starosti.

 

Nefungují e-recepty

Od 16.12.2015 nelze elektronické recepty (e-recepty) vystavovat a současně na již dříve vystavené nelze ani nic v lékárnách vydávat. Proč? Protože e-recept neobsahuje okem čitelné zásadní identifikační údaje (jméno a rodné číslo pacienta, jméno předepisujícího lékaře, jeho razítko a podpis), které jsou potřebné pro výdej léku dle legislativy České republiky.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) lékárnám poslal vzkaz: „Pokud přijde pacient s vystaveným e-receptem, ještě z doby, kdy služba fungovala, tak si sežeňte náhradní recept v papírové podobě.“ Opravdu další výsměch ze strany SÚKL. Lékárníci jsou v očích veřejnosti postaveni před problém, za který oni nemohou, ale nepříjemnosti vytvářejí pacientům právě oni, protože papírový recept pro výdej léku potřebují. Musejí tedy požádat pacienta, který s vystaveným e-receptem přišel do lékárny, aby se vrátil k předepisujícímu lékaři a vyžádal si papírový recept. Kdy toto omezení skončí nikdo přesně neví? Dle neoficiálních informací bude fungování obnoveno během března tohoto roku.

Od prosince 2015 bylo tedy pozastaveno Centrální úložiště elektronických receptů, které obhospodařuje SÚKL. Toto úložiště zajišťuje funkčnost e-receptů, s nimiž souvisí i předepisování léčebného konopí, jehož výdej dle platné legislativy může být realizován jen na základě e-receptu. Bohužel v tuto chvíli neexistuje legální možnost předepsání léčebného konopí pacientům, kteří jej potřebují.

K čemu tato služba tedy slouží? Přestože po několika letech v praxi nic dobrého nikomu nepřináší. Ze statistiky vyplývá, že za uplynulý rok bylo předepsáno jen 1-2 % e-receptů ze všech vydaných receptů v České republice. Jak je možné, že softwarový systém, který již spolykal neuvěřitelné miliardy nefunguje, nevyhovuje a téměř nikdo jej nepoužívá?

Propojený systém

Během studia na farmaceutické fakultě, kdy jsem s nadšením poslouchala přednášky o fungujícím systému propojení pacientských karet mezi jednotlivými lékaři a lékárnami. Vše znělo jako úžasný projekt a plán, který funguje kupříkladu ve Velké Británii. Lékaři zadávají do zabezpečeného systému data o jednotlivých pacientech. Tato data jsou mezi zdravotníky sdílena a díky tomu lékař vidí, co napsal jiný ošetřující lékař, aby nedocházelo zbytečně k duplicitnímu předepisování léků nebo dokonce k předepsání nebezpečných kombinací.

E-recept nepřináší nic více pozitivního nežli papírový recept!

Ještě v počátku jsem byla nadšená a libovala si, že e-recepty nám všem při práci pomohou a budou užitečné. Avšak jak jsem zakrátko v praxi pochopila, tomuto šikovnému propojenému systému se ten náš ani trošičku nepřibližuje. Naopak, je přítěží pro lékárníky. Z toho, že je lékaři předepisují jen minimálně, mi vyplývá odpověď, že ani pro lékaře tato služba není nejvhodnější. Jako lékárnice vidím v e-receptech problémy a žádné usnadnění práce. Zdržování, skladování, bez informací a pokroku.

Nejde o propojení a sdílení informací mezi zdravotníky, ale pouze o jednostranné zasílání pohybu léků na SÚKL, tudíž dohled nad tím, co se v této oblasti děje. Celý systém bývá velmi často přetížen, takže nelze čárový kód načíst s tím, že na vás vyskakuje chybová hláška. Pokud tento systém nezvládá 2 % e-receptů, tak k jakému množství výdejů za vteřinu byl celý systém dimenzován?

Proč je e-recept brzda?

Samotné skenování čárových kódu je problematické a většinou probíhá v několika pokusech. Pokud jej přeci jen nelze načíst, tak se jej snažíte vypsat do počítačového systému ručně, což 11 místný kód dělá mnohým kolegyním problém. Tím se dále prodlužuje doba výdeje léku oproti použití papírového receptu. Navíc, nevíte, zdali je chyba v lékárně, nebo je chyba na straně Centrálního úložiště z důvodu přetížení. Což je běžnou praxí. Pacient čeká a vy snažíte z počítače vydolovat jednoduché údaje, jak směšné. Takto si pomoc od sofistikovaných počítačových systému opravdu nepředstavuji.

Reference

  • Lekarnici.cz, [online][cit.27.1.2016]
  • Lekarnici.cz, [online][cit.27.1.2016]
  • Ročenka ÚZIS, Medical Tribune, [cit.17.12.2015]
  • SÚKL, [online][cit.27.1.2016]
  • SÚKL, [online][cit.31.1.2016]