KONTAKTNÍ FORMULÁŘ
Odeslat
ČLÁNKY

Kam s rozbitým rtuťovým teploměrem?

Od 1. května 2015 již nebude možné vracet poškozené ani nepoškozené rtuťové teploměry v pražských lékárnách. Pro tento nebezpečný dopad jsou již určena sběrná místa nebezpečných odpadů a mobilní sběry nebezpečných odpadů. Rtuť je vysoce toxická látka a proto při manipulací s tímto materiálem dbejte na ochranu svou i životního prostředí.

 

Návod na rychlou pomoc:

  1. místnost důkladně vyvětrejte
  2. nedotýkejte se rtuti rukou
  3. kuličky shromážděte pomocí tvrdého papíru nebo je nasajte do prázdné injekční stříkačky
  4. nachystejte si uzavíratelnou a těsnící nádobu z pevného materiálu
  5. rtuť pomocí tvrdého papíru či stříkačky přeneste do nachystané nádoby
  6. nádobu důkladně uzavřete
  7. nádobu se rtutí odneste do sběrných míst nebezpečných odpadů nebo mobilních sběren nebezpečných odpadů

Na co si dát pozor

Rozbité rtuťové teploměry jsou nebezpečným odpadem a při manipulaci s nimi a se rtutí je nutné dodržovat určitá bezpečnostní opatření. Pamatujte na to, že rtuť je těkavá toxická látka. Pro naše zdraví jsou nejvíce nebezpečné především páry, které se ze rtuti uvolňují (nejsou okem pozorovatelné)! Z tohoto důvodu ji není možné vyhodit do komunálního odpadu.

Jak rtuť uklidit

Místnost, kde došlo k rozbití je velmi důležité důkladně
vyvětrat. Při úklidu si sundejte šperky z rukou, protože s nimi rtuť snadno reaguje. Nikdy se rtuti nedotýkejte, protože se pokožkou vstřebává do organismu a narušuje nervový systém! Kuličky rtuti shromážděte pomocí tvrdého papíru do pevně uzavíratelné nádoby, nebo ji nasajte do injekční stříkačky. Zcela nevhodné je i kuličky rtuti uklízet vysavačem! Pokud k tomu dojde, sáček z vysavače taktéž uzavřete do neprodyšné nádoby. 

Uzavřenou nádobu se rtutí bezplatně odevzdejte ve sběrných místech nebezpečných odpadů a mobilních sběrech nebezpečných odpadů. Každá obec má individuálně řešený systém svozu a sběru tohoto materiálu, proto se informujte na odpovědném úřadu.

Netoxická alternativa

V roce 2009 byl Evropskou unií zakázán prodej nových měřících zařízeních se rtutí (tonometry, barometry a další) široké veřejnosti. Toto nařízení bylo z důvodu, aby se do komunálního odpadu nedostávalo nekontrolovatelné množství rtuti. Nový rtuťový teploměr proto již není možné zakoupit. Na trhu jsou sice skleněné teploměry, které vypadají totožně, avšak jejich náplní není rtuť. Novou náplní je netoxická náhrada složená z galia, india a zinku. Tento teploměr si zachoval výborné měřící schopnosti. Cena takového teploměru je do 100 Kč. Jedinou nevýhodou, že se hůře střepávají, proto je vhodné zakoupit i sklepávadlo.

Reference