KONTAKTNÍ FORMULÁŘ
Odeslat
ČLÁNKY

Jsou žilní choroby hrozbou? 1. část

Žilní onemocnění je druhým nejčastějším onemocněním, avšak informace o jeho závažnosti se nikdy nerozšířily mezi širokou veřejnost. Přestože je podceňováno, jedná se o onemocnění s výrazným vlivem na životní styl pacientů. Lekvita vám přináší podstatné informace týkající se prevence a rozpoznání prvních příznaků žilních chorob.

 

Nejfrekventovanějším onemocněním je zubní kaz, jehož prevenci mnoho lidí zanedbává. Díky vyspělé stomatologické péči se mnozí spoléhají právě na její pomoc, jakmile vlastní zuby přestanou plnit svou funkci. Ale jak je to s druhým nejčastějším onemocněním? Je pomoc specialistů stejně tak jednoduchá jako v případě výměny pravých zubů za umělé náhrady?

Velmi časté onemocnění

Druhým onemocněním s nejvyšším výskytem jsou právě žilní nemoci. Problémy se žilním systémem má až 84% evropské populace. Již ani nelze říci: "Každý druhý má žilní problémy". Veřejnost tomuto onemocnění nepřikládá důležitost i přes to, že jde o obrovský problém 21. století. Rychlým tempem narůstá počet lidí, kteří se neobejdou bez stálé odborné flebologické péče.

Již 84% evropské populace má problémy se žilami!

Chronická žilní choroba

Chronická žilní choroba tedy CVD (Chronic Venous Disease) je definována jako abnormální funkce žilního systému zapříčiněná špatnou funkcí žil. Na rozvoj špatné funkce žilního systému mají vliv jak zevní ovlivnitelné rizikové vlivy (obezita, kouření, dlouhodobé stání, sezení, atd.) tak rodinná zátěž. Obtíže se mohou objevit i během vyšších stádií těhotenství.

1/3 pacientů trpí nezvladatelnými bolestmi!

Na toto onemocnění se umírá jen zřídka, ale dokáže velmi negativně ovlivňovat kvalitu života. Až 1/3 pacientů trpí bolestmi, které jsou jen těžko zvládnutelné dostupnými analgetiky! Navíc je tato choroba přímou ekonomickou zátěží pro pacienta i pro zdravotní systém. Choroba je provázena dlouhodobou pracovní neschopností a invaliditou.

Ovlivnitelné rizikové faktory rozvoje křečových žil a hemoroidů:

 • obezita
 • kouření
 • málo pohybu
 • zácpa
 • dlouhodobé stání
 • dlouhodobé sezení
 • velké teplo
 • dávat nohu přes nohu při sezení

Příznaky chronické žilní choroby

Mezi příznaky patří potíže spojené s dolními končetinami. Jedná se o bolest a otoky, pocit napětí, pálení, noční křeče, svědění, pocit těžkých nohou, mravenčení, křečové žíly (varixy), ekzémy a bércové vředy. Nejčastějším příznakem, se kterým se můžete u sebe nebo někoho v rodině setkat, jsou otoky dolních končetin a křečové žíly. K těmto potížím s dolními končetinami neodmyslitelně patří i hemoroidy. Nejčastěji udávaným příznakem chronické žilní choroby je bolest, tedy příznak, který přivede pacienta do ordinace lékaře.

Frekvence výskytu příznaků se zvyšuje s věkem a s množstvím rizikových faktorů. Příznaky se mohou vyskytovat ve všech stadiích, ale nemusejí korelovat se stupněm závažnosti chronického žilního onemocnění.

Zpozorněte, pokud máte některé z těchto potíží:

 • pocit těžkých nohou
 • pocit napětí a pálení nohou
 • pocit neklidných nohou
 • bolest a otoky nohou
 • noční křeče a mravenčení nohou
 • křečové žíly
 • hemoroidy
 • svědění kůže na nohou
 • ekzémy na nohou
 • bércové vředy (otevřené i zhojené)

Možnosti léčby žilních chorob

Základním krokem je prevence a změna ovlivnitelných rizikových faktorů! Zaměřte se na pravidelné léčebné cvičení dolních končetin a pánevního dna (napomáhá i proti nechtěnému úniku moči), dlouhodobé udržení přiměřené tělesné hmotnosti (trvalá změna jídelníčku), odstranění potíží se zácpou (nezapomínat na tekutiny a přidat vlákninu), zanechání koření (ocení to nejen vaše tělo, ale i okolí). Pokud neodstraníte rizikové faktory, které jsou základním spouštěcím faktorem rozvoje chronických žilních chorob, budete opakovanými klienty žilní chirurgie, dermatologie a center pro léčbu bolesti. Výskyt choroby v rodině neznamená, že jste odsouzeni trpět stejně jako vaši rodiče. Naopak máte tu výhodu, že víte, co změnit a co udělat jinak!

Na změny není nikdy pozdě!

Základem léčby křečových žil je komprese končetin (bandážování a kompresní punčochy) včetně jejich polohování. Podpůrné řešení žilních chorob přináší venoaktivní léky. Upozorňujeme, že jde jen o podporu během akutní fáze potíží. Tabletky neumí hemoroidy ani křečové žíly vyléčit! Poslední možností pomoci se žilními chorobami je žilní chirurgie. Jde spíše o estetickou formu nežli vyřešení potíží. Žilní chirurgie nabízí odstranění určitého typu křečových žil, při kterém dochází k zásahu do integrity těla a s tím spojenými komplikacemi.

Reference