KONTAKTNÍ FORMULÁŘ
Odeslat
ČLÁNKY

Jak na horečku u dětí?

V dětském věku jsou horečky a horečnatá onemocnění strašákem, protože si mnozí neuvědomují, že horečka je přirozeným obranným mechanismem a ne vždy je nutné sahat po antipyreticích. Bezpečnou hraniční hodnotou tělesné teploty je 38,5°C. Pro zvládnutí vyčerpávajících stavů máme k dispozici jak medikamentózní přístupy, tak snadné fyzikální metody.

 

Kdy jde o horečku?

Horečkou se v dětském věku myslí vzestup tělesné teploty nad 38 °C. Tělesná teplota v rozmezí od 37 - 38 °C je označována jako subfebrílie. Pokud Vaše dítě netrpí jinou chronickou chorobou, má smysl snižovat horečku až pokud teplota měřená v podpaží přesáhne hodnotu 38,5 °C. V opačném případě horečku nesnižujte, postarejte se o dostatečný příjem tekutin, teplo a klid na lůžku. Dítě sledujte a nenechávejte o samotě. Do uvedené hraniční hodnoty je naopak vhodné, aby se imunitní systém dítěte trénoval. Podáním antipyretika je přirozený systém nastartování obrany těla narušen. Naopak hyperpyrexie je závažný zdravotní stav, kdy teplota organismu přesáhla hranici 41 °C. V tomto případě se jedná o velmi nebezpečný a život ohrožující stav, který je vždy nutné okamžitě řešit, nejlépe na pohotovosti!

Pohlížejte na horečku jako na zcela normální reakci jinak zdravého organismu, který reaguje na situaci, ve které se nachází stejně jako kručící žaludek, který má hlad. Nejčastější příčinou rozvoje horečky je virové onemocnění.

Kdy nejčastěji vzniká horečka?

  • infekční onemocnění (viry, bakterie)
  • nedostatečný příjem tekutin (horké prostředí, dehydratace)
  • velké ztráty tekutin (průjmy, zvracení, pocení, zranění)
  • reakce na očkování, atd.

Pozor na dehydrataci

Dospělý člověk se dokáže po relativně delší dobu vyrovnat s dehydratací (tedy ztrátami tekutin), pro děti to však neplatí. Čím je dítě menší, tím hůře se s dehydratací vyrovnává! I malé ztráty tekutin mohou vést k rychlému ohrožení života, proto nikdy při horečce neopomínejte zvýšený příjem tekutin. Každé zvýšení teploty o 1 °C vyžaduje zvýšený příjem vody o 12 %.

Nezbytnou součástí léčby horečky je dostatečný pitný režim!

Kdy nastává riziko dehydratace?

  • horečka
  • průjem
  • zvracení
  • popáleniny

Fyzikální metody snižování horečky

Jde o velmi snadné a ideální postupy pro děti do 4 let. Dítě nikdy nechlaďte přes jeho přílišný odpor, má-li chladné končetiny a má-li vyrážku po těle.

1. Zábal
Ručník nebo prostěradlo namočte do vlažné vody cca 25 °C. Lehce jej vyždímejte a celé dítě zabalte do mokré tkaniny, nezapomeňte na vlhký a vlažný obklad na čelo. Dítě nikdy přes vlhký zábal ničím nepřikrývejte! Zábal ponechejte 10 - 15 minut. Přeměřte tělesnou teplotu, pokud horečka nadále pokračujte, zábal opakujte 3 x během 2 hodin.

2. Sprchování

Obvykle sprchujeme krátce 3 - 4 minuty vlažnou vodou.

3. Omývání

Dítě ve vaničce s malým množstvím vlažné vody omývejte po dobu 10 - 30 minut.

Medikamentózní metody snižování horečky

Léky ke snižování horečky (antipyretika) jsou volně prodejné. K dostání jsou v mnoha aplikačních formách, tak aby Vám vyhovovaly (sirup, rozpustné tablety, čípky, tablety). Pokud léky začnete svému dítěti podávat, neuchylte se k chybné myšlence, že budete aplikovat léku pro jistotu méně, aby neublížil. V tomto případě raději nepodávejte vůbec. V opačném případě, kdy se pro lék rozhodnete, dodržte doporučené dávkování výrobcem, lékařem nebo lékárníkem včetně intervalů mezi jednotlivými dávkami. Při stanovování dávky se řiďte jak věkem, tak hmotností dítěte. Nikdy nepřekračujte maximální dávky jednotlivé ani denní!

Zbytečně nepoddávkujte! Řiďte se váhou a věkem dítěte! Dodržujte dávkovací intervaly.

1. Paracetamol

Panadol, Paralen, Paramax atd.

Dávkujte 10 - 15 mg léku na 1 kg tělesné váhy dítěte, dávku lze opakovat po 6ti hodinách (nikdy ne dříve nežli za 4 hodiny). Celková denní dávka nesmí přesáhnout 60 mg léku na 1 kg tělesné váhy.

2. Ibuprofen

Brufen, Nurofen, Ibalgin, Apo-Ibuprofen, Ibumax atd.

Lék lze podávat od tělesné hmotnosti 6 kg! Dávkujte 5 - 10 mg léku na 1 kg tělesné hmotnosti, dávku lze zopakovat po 6 - 8 hodinách. Celková denní dávka nesmí přesáhnout 30 mg léku na 1 kg tělesné váhy.

4. Kyselina acetylsalicylová

Aspirin, Acylpyrin atd.

Léky s touto účinnou látkou se nesmí podávat dětem a mladistvým do 16 let v průběhu horečnatého onemocnění. Obecně tento přípravek není určen pro děti do 12 let! Podávejte svému dítěti raději paracetamol nebo ibuprofen.

Není správné domnívat se, že pokud budete podávat paracetamol s ibuprofenem ve stejný okamžik dohromady, zvýšíte tím účinek. Bohužel zvýšíte jen pravděpodobnost rozvoje nežádoucích účinků a zatěžování organismu. Naopak je vhodné využívat střídání podávání obou látek po 4 hodinách.

Léčba by bez předchozí konzultace s lékařem neměla přesáhnout déle jak 3 dny!

Reference