KONTAKTNÍ FORMULÁŘ
Odeslat
ČLÁNKY

Štítná žláza a příznaky jejího onemocnění

Nedostatečná funkce štítné žlázy (hypothyreóza) je v současnosti velmi častým onemocněním žen. Toto onemocnění se projevuje až 8x častěji u žen než u mužů. Štítná žláza je jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle. Její chybné fungování se projevuje na každé úrovni našeho těla. Hypothyreóza je bohužel mnohými lékaři opomíjeným souborem příznaků.

Vhodná terapie akutního průjmu nejen u dítěte

Od mnohých dětských lékařů jste jistě již někdy slyšeli radu podávat dítěti při průjmu Coca-Colu. V lékárně se ptáte, zdali je to tak správě. V tomto článku vám vysvětlím, jak správně rehydratovat pacienta při průjmech (event. zvracení). Musím zdůraznit, že podávání Coca-Coly je opravdu nevhodné, jak vám váš rozum napovídá.

Parazité a ohrožení našeho zdraví

aneb jak se máme v těch parazitech a reklamách na detoxikaci vyznat? ...detoxikační poradci, detoxikační kúry, parazité, plazmový generátor, biorezonance... Pokud opravdu chcete vyřešit svůj zdravotní problém, začněte hledat u sebe, ne v parazitech!

Nefrotoxicita - ledviny jsou nepostradatelné

Ledviny v nás většinou nevzbuzují tolik emocí jako například srdce a mozek, avšak jsou neméně důležitou součástí zdravého těla. V článku se dozvíte, co se v těle děje, když nefungují na 100 %, jaké léky a choroby jim škodí. Nejdůležitější informací je, jak můžete své ledviny chránit.

Štítná žláza! Jak správně užívat léky nalačno?

Věnujte pozornost správnému užívání léků nalačno (lék na štítnou žlázu v kombinaci s lékem na překyselený žaludek)! Zlepšíte tím efektivnost vaší léčby. Na základě lepších výsledků léčby vám lékař bude moci snížit dávkování, dále do svého těla budete přijímat méně chemie a v konečném důsledku i ušetříte. Léky, které jsou nevhodně užívány, se dostatečně nevstřebávají v zažívacím systému a tudíž ani správně nemohou působit.

Nefunguje portál pro e-recepty

Na základě předběžného opatření Městského soudu v Praze došlo k zásadním změnám, které se přímo dotýkají pacientské veřejnosti. Jde o další výsměch a aroganci ze strany SÚKL směrem k pacientům, lékárnám i lékařům. Největší potíže budou mít opět jen pacienti. Nelze předepsat elektronický recept ani léčebné konopí, navíc nelze vydávat Panadol Plus Grip, tbl. Některé užitečné služby pro lékárny přestaly fungovat. Místo rozvoje a pokroku jen ostuda a další starosti.

Nespolupracujete? Lékař vás vyškrtne!

V současné době lékař svého pacienta vyřadit z kartotéky nemůže, avšak pacient své lékaře střídat bez udání důvodů smí. Tuto dysbalanci se snaží Česká lékařská komora změnit a prosadit právo lékaře vyřadit pacienta z registru v případě, že mezi nimi byla narušena důvěra.

Chcete lékárníka s dobrým srdcem?

Pokud o něj stojíte, je potřeba podpořit ho, dokud je čas. V dnešní době řetězcových lékáren ty malé s pozitivními osobnostmi a selským rozumem zanikají. Proč? Protože se finančně nejsou schopny zajistit. Kdyby na malém městě zrušili ordinaci lékaře, mnoho lidí by bylo rozhořčeno, avšak zanikne-li lékárna, nikomu to výrazně nevadí. Budujte vztah se svým oblíbeným lékárníkem stejně jako s rodinnými lékařem. Určitě se vám to vyplatí.

Proč máme problémy s koleny a zády?

Proč se spoléhat na ortopedické chirurgy a výměny kloubů? Již mnoho mladých lidí navštěvuje ortopedy, aby jim pomohli od bolesti přetěžovaných kloubů. Toto přetěžování vzniklo neúměrnou zátěží při nárazových sportech jako je běh, tenis, squash, skoky apod.

Kam s rozbitým rtuťovým teploměrem?

Od 1. května 2015 již nebude možné vracet poškozené ani nepoškozené rtuťové teploměry v pražských lékárnách. Pro tento nebezpečný dopad jsou již určena sběrná místa nebezpečných odpadů a mobilní sběry nebezpečných odpadů. Rtuť je vysoce toxická látka a proto při manipulací s tímto materiálem dbejte na ochranu svou i životního prostředí.

Fototoxicita! Mastičky, které nesmí na sluníčko

V soudobé medicíně jsou již dobře známy léčivé látky, které při užití ústy nebo po pouhé aplikaci na pokožku a současném vystavování slunečnímu záření mohou vyvolat kožní ekzém. Jedná se jak o léky protizánětlivé a analgetické, tak o antibiotika, hormonální antikoncepci či imunosupresiva. Mezi ty hlavní patří ketoprofen, retinoidy, stříbro, kortikoidy, doxycyklin a další.

Jak na horečku u dětí?

V dětském věku jsou horečky a horečnatá onemocnění strašákem, protože si mnozí neuvědomují, že horečka je přirozeným obranným mechanismem a ne vždy je nutné sahat po antipyreticích. Bezpečnou hraniční hodnotou tělesné teploty je 38,5°C. Pro zvládnutí vyčerpávajících stavů máme k dispozici jak medikamentózní přístupy, tak snadné fyzikální metody.

Nepohyblivost? Ekonomická hrozba 21. století

Je to neuveřitelné, ale množství diagnóz, které se pojí k onemocnění postihujících ‪svaly‬, klouby‬, šlachy, úpony a periferní nervy‬ jsou přibližně dvě stovky. Proto jsou nemoci pohybového systému ekonomickou hrozbou 21. století.

Pomáháme zabránit interakcím léků

Léková poradna Lekvita je ojedinělou službou poskytující nezávislé informace, individuální zhodnocení vaší léčby a především radu, kterou hledáte na poli vaší léčby. Nacházíme společně s vámi nejvhodnější cestu k vašemu zdraví. Zdraví je dar, tak si jej hýčkejte!

Sport nebo pohyb? Vidíte rozdíl?

Výběr vhodného pohybu je klíčový pro to, do jaké míry zůstane vaše tělo funkční až do vysokého věku. Zdravý pohyb není to stejné co sport! Rychlým pohybem svému tělu ubližujete. Upřednostněte relaxační, pomalý a rozvážný pohyb, který přináší nejen duševní pohodu, ale i hluboké zocelení.

Světový den diabetu

14.11. si připomeňme, co vše diagnóza diabetes mellitus znamená. Není to pouhá zvýšená hladina cukru v krvi, ale celkový metabolický rozvrat organismu, infarkt, bércové vředy, amputace končetin, bolestivost, slepota i dialýza. 7% naší populace se s diabetem potýká, další lidé o tom, že mají vysokou hladinu cukru v krvi, neví.

Umělá sladidla cukrovku neřeší

Podle nejnovějších výsledků vědecké studie umělá sladidla léčbu cukrovky nepodporují, ale naopak zvyšují její riziko! Buďte obezřetní, pokud vaše děti konzumují slazené pochutiny. Přesvědčte se, zda neobsahují umělá sladidla...Nikdo přesně neví, co tyto syntetické chemikálie v lidském organismu způsobují a co vyvolávají.

Psi - vstup (ne)POVOLEN 2. část

V současnosti se rozmáhá nekoordinovaný pohyb psů po nejrůznějších společenských místech. Narazíte na ně v obchodech, v lékárně i v kavárně. Je však tento rozmar některých majitelů psů vítán? V této části nastíníme zdravotní rizika chovu psů, která si mnoho lidí nechce připustit.

Psi - vstup (ne)POVOLEN 1. část

V rámci zdravotní prevence je velmi důležité zmínit aktuální téma a tím jsou dohady mezi majiteli psů a jejich odpůrci. Nechceme stranit ani jednomu z těchto dvou táborů, ale zamyslet se nad přínosem chovu psů a možnými zdravotními riziky. V první části rozebereme psychologický vliv psů.

Profesionální sporty a děti

Hraje vaše dítě výborně fotbal nebo vyniká v tenise? Bude z něho jednou hvězda? Koníček je příjemná rozvojová aktivita, která nenarušuje vývoj kostry ani nepoškozuje orgány. Avšak pozor při závodních sportech. Mladé a silné tělo vydrží extrémní výkony, ale jak dlouho? Stojí to za to?

Jsou žilní choroby hrozbou? 3. část

Údaje říkají, že 84% evropské populace má problémy se žilami. Pro většinu lidí je to nic neříkající údaj. Chronická žilní choroba se začíná projevovat postupně od nepříjemných pocitů a křečí, přes obtěžující, neestetické otoky kotníků a nepřehlédnutelné fialové pruhy až po neléčitelné ekzémy a těžko zvladatelné otevřené rány. Lekvita vám ukáže, co si pod tím představit.

Jsou žilní choroby hrozbou? 2. část

Hemoroidy prokazatelně souvisejí s křečovými žilami. Výskyt obou nemocí je velmi častým problémem 21. století, protože se začaly rozšiřovat i mezi mladé lidi. I když to tak není vnímáno, tyto závažné potíže se pojí k chronickému onemocnění žilního systému. Zhoršování potíží lze zpomalit nebo zastavit kompresní terapií, cvičením, venofarmaky a především odstraněním rizikových faktorů.

Jsou žilní choroby hrozbou? 1. část

Žilní onemocnění je druhým nejčastějším onemocněním, avšak informace o jeho závažnosti se nikdy nerozšířily mezi širokou veřejnost. Přestože je podceňováno, jedná se o onemocnění s výrazným vlivem na životní styl pacientů. Lekvita vám přináší podstatné informace týkající se prevence a rozpoznání prvních příznaků žilních chorob.

O výběru vhodného pohybu

Váháte, který typ pohybu je vhodný právě pro vás? Nebo tuto otázku ani neřešíte a hýbete se tak, jak vás zrovna baví, tak jako sportují vaši přátelé anebo vybíráte podle lákavých trendů? Ano, pohyb je zdravý, avšak má svá pravidla. Prvním bodem je výběr vhodného pohybu.

Mohou doplňky stravy léčit?

Předpokládáte, že vše vypadající jako lék, je skutečně určeno k léčení? Omyl! Sledujte označení na preparátu "Doplněk stravy", ten vám napoví, že takový preparát byl vyroben za účelem doplnění běžné stravy. Pamatujte na to, že doplněk stravy není vyroben za účelem léčby ani prevence onemocnění!

Není fitko jako fitko

... aneb děláme to jinak! Věřte, že to není „jen“ o kilogramech a centimetrech...dejte si pozor na nesprávný styl cvičení!

Polopravda o odběru pupečníkové krve

Každý rodič chce zajistit pro své dítě jen to nejlepší. Na tento rodičovský pud vsadila i komerční banka pro odběry pupečníkové krve. Panuje velká neinformovanost mezi nastávajícími rodiči. Říkáte si, co kdyby...ale využití pupečníkové krve je v praxi téměř nulové. Nebojte se, pokud to neuděláte. Svého potomka neohrozíte.

Zdraví - čemu chceme věřit?

Žijeme v iluzi krásy, zdraví, výkonnosti, bohatství... V dnešní době není prostor pro ošklivost, nemoc, nevýkonnost a chudobu. Na jedné misce vah je zdraví a na druhé je nemoc. Staly se běžnými obchodními artikly. Avšak nejde o trvalé a neměnné stavy, jde o procesy. Každou vteřinu přechází naše tělo z jednoho stavu do druhého. Musíme se hodně snažit, abychom si udrželi zdraví nebo nemoc. Pamatujme na to, že nefunguje návštěva speciálního obchodu a zakoupení balíčku s lákavým nápisem "zdraví". Pro udržení funkčního těla buďme aktivní my sami.

Jste ohroženi burnout syndromem?

Vážíme si lidí, kteří nezištně vykonávají práci pro druhé. Ale napadlo nás někdy, zda-li je toto ocenění dostatečné? Mylně se domníváme, že lidé vykonávající profesi, jejímž cílem je pomáhat, mají nekonečný zdroj své dobrosrdečné energie. S burnout syndromem se setkáváme jak ve zdravotnictví, tak ve školství, u hasičů, vychovatelů, dobrovolníků a dalších důležitých profesí. Jak jsou na tom naši zdravotníci?

Pravidla půlení tablet

Máte malé děti, které tak velkou tabletu nejsou schopné spolknout, nebo se staráte o seniora, který má s polykáním potíže? Vysvětlíme čeho si všímat, a jak si s tabletami poradit. Přečtěte si, jak je to s jejich půlením, kdy je můžete bez problému rozpůlit, rozdrtit nebo rozpustit ve sklence s vodou, a kdy tím naopak ohrozíme jejich fungování v organismu.

Hlášení podezření na nežádoucí účinek

Při podezření na nežádoucí účinek léčivého přípravku se neváhejte obrátit na lékaře, lékárníka nebo jiného zdravotnického pracovníka, kteří mají ze zákona povinnost vaše podněty hlásit příslušnému státnímu orgánu. Co dělat v případě nežádoucího účinku? Přečtěte si v tomto článku ...

20 zásad správného užívání léků

V uvedených zásadách objevíte, na co si dát pozor a čemu se vyvarovat. Článek shrnuje obecné zásady správného užívání a zacházení s léky, díky kterým je zajištěna jejich účinnost, kvalita a bezpečnost. Každý pacient má své konkrétní zdravotní potíže, proto přístup k jeho léčbě vyžaduje individuální péči a přístup. V této oblasti hraje nenahraditelnou roli lékové poradenství. Váš osobní lékový poradce vám přesně vysvětlí, jak s vašimi léky zacházet, aby byly pro vás co nejvíce bezpečné.